Loristan-Türk

Wednesday, August 19, 2009
روستاي ترك نشين ياسه چاي در چهار محال و بختياري

http://allami.persianblog.ir/post/4

روستای یاسه چاه:
یاسه چاه یا بهتر است بگوییم یاسه چای
در کنار زاینده رود در ۶٠ کیلومتری نجف آباد اصفهان و ۵٢ کیلومتری شهرکرد قرار دارد .بافت این روستا از خشت متعلق به دوره صفویه است .
روستا میان باغهای گردو و بادام واقع است خانه ها از خشت و بصورت فشرده ساخته شده اند. گویش محلی مردم ترکی با لهجه ای خاص است .ارتفاع روستای یاسه چاه از سطح دریا 1900 متر است و آب و هوای آن در فصل‌های بهار و تابستان، ملایم و مطبوع و در زمستان‌ها، نسبتاً سرد است. رودخانة پرآب و خروشان زاینده رود در شرق روستا جریان دارد.
درآمد مردم روستای یاسه چاه غالباً از فعالیت‌های زراعی به ویژه باغداری و دامداری تأمین می‌شو.
برخی از زنان این روستا در کنار فعالیت‌های زراعی و دامداری، به بافت انواع قالی با طرح‌های زیبا اشتغال دارند.
روستای یاسه چاه در محدودة میانکوهی (کوهستانی) شمال شهرستان شهرکرد استقرار یافته و بافت مسکونی متراکمی دارد. خانه‌های روستاییان با سقف‌های مسطح، در شیب دامنه کوه و در کنار هم و به طور پلکانی ساخته شده‌اند. مصالح به کار رفته در خانه‌های قدیمی، خشت، گل، چوب و سنگ می‌باشد، اما در ساخت خانه‌های جدید از آهن، سیمان، آجر، سنگ و گچ نیز استفاده می‌شود. پیرامون روستای یاسه چاه را باغات وسیع فرا گرفته و جلوة جذابی به آن بخشیده است.
جاذبه‌های گردشگری
روستای یاسه چاه، در کنار زاینده رود، به لحاظ اقلیم و طبیعت مساعد چشم‌اندازهای شگفت‌انگیزی یافته است. فصل‌های بهار، تابستان و پاییز بهترین زمان بازدید از این روستاست.
تنوع گل‌ها و گیاهان خودرو همراه با گونه‌های متنوع جانوری از قبیل شغال، گرگ، روباه، خرگوش و کبک جلوه جالب توجهی به محیط روستا بخشیده است.
مردم روستای یاسه چاه در اعیاد ملی و مذهبی نوروز، فطر، قربان و مبعث پیامبر (ص) با برگزاری مراسم به جشن و سرور می‌پردازند و در ایام عزاداری و ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورا با نوحه خوانی سوگواری می‌کنند.
برگزاری مراسم عروسی مردم روستا، با نغمه‌ها و ترانه‌های زیبای ترکی (قشقایی) همراه است. موسیقی محلی قشقایی در میان مردم روستای یاسه چاه جایگاه ویژه‌ای دارد.
مهم‌ترین آلات موسیقی آن‌ها شامل سرنا، دهل، ساز و کمانچه می‌باشد.
الختر از بازی‌های محلی معروف جوانان این روستاست.
قالی‌های خوش طرح و رنگ، مهم‌ترین محصول صنایع دستی روستای یاسه چاه است، که در بازارهای شهرهای اطراف به فروش می‌رسد.
آش دوغ، برشتوک (نارگیل، خرما، خرک، نبات، هل، زنجبیل و زیره کوبیده و مخلوط شده را بعد از تفت دادن در روغن حیوانی به آش دوغ اضافه می‌کنند)، آش رشته و کاچی از غذاهای خوش طعم و لذیذ روستای یاسه چاه می‌باشند.
معروف‌ترین سوغات روستای یاسه چاه را خشکبار و انواع میوه‌جات تر و خشک تشکیل می‌دهند.

عکس از گالری تصاویر "نازیتا زجاجی"


برای دیدن موقعیت جغرافیایی یاسه چاه به آدرس زیر مراجعه نمایید :
http://www.hobohideout.com/mp_iran_%D9%8A%D8%A7%D8%B3%D9%87-%DA%86%D8%A7%D9%87_map.php

شهرکرد / واحد مرکزي خبر/ اجتماعي گزارش دارد
روستاي ياسه چاي در چهار محال و بختياري هيچ کوچه اي ندارد.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي اين استان گفت کمبود زمين براي ساخت مسکن و نا امني در گذشته سبب ساخت خانه هاي روستاي ياسه چاي به اين سبک معماري شده است.
حيدري پور افزود مردم اين روستا از طريق 4 دالان سرپوشيده که درب همه خانه هاي روستا به داخل آنها باز مي شود رفت و آمد مي کنند.
وي گفت اين روستا که يکي از مکان هاي تاريخي و گردشگري چهارمحال و بختياري است حدود 400 سال قدمت دارد.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي گفت سقف هاي به هم پيوسته خانه هاي روستاي ياسه چاي در ميان درختان حاشيه زاينده رود منظره اي زيبا به وجود آورده و سبب شگفتي هر بيننده اي شده است.
روستاي ياسه چاي با 800 نفر جمعيت از توابع شهر سامان و در 60 کيلومتري شهرکرد مرکز چهارمحال و بختياري واقع است.


Home [Powered by Blogger]